کانون‌هاي گرد و خاک خوزستان قابل مهار نيستند

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: هیچ کدام از کانون‌های گرد و خاک استان قابل مهار نیستند زیرا مهار این کانون​ها نیازمند هزینه زیاد و همچنین برقراری شرایط خاص جوی در استان است.

به گزارش ایزنا، کوروش بهادری اظهار کرد: روز گذشته پدیده گرد و غبار را در استان شاهد بودیم که در پی آن، میزان دید به 4 تا 5 کیلومتر رسید و امروز صبح نیز به ایجاد دلیل گرد و غبار، میزان دید‌ در اهواز 5 کیلومتر گزارش شد.

وی ادامه داد: هر زمان رطوبت خاک تامین شود، کانون​های گرد و غبار از حالت بالفعل بودن خارج می​شوند و چنانچه بارش باران نیز در استان داشته باشیم فعالیت این کانون​ها کمتر خواهد شد ولی در این فصل از سال، از بارش خبری نیست و با یک ورزش باد، کانون​های گرد و غبار در خوزستان فعال می​شوند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان افزود: کانونی که برای مرکز استان مشکل​ساز شده است، کانون حدفاصل اهواز و رامهرمز است که وزش باد در مدت زمان 30 دقیقه، گرد و خاک را از این منطقه به اهواز می​رساند. گرد و خاک‌های با منشا خارجی معمولا 24 ساعت قبل از وقوع در استان، قابل شناسایی هستند زیرا دستگاهی در عراق برای این کار نداریم و تنها با دریافت تصاویر ماهواره​ای شناسایی می​شوند و تا ورود به استان 24 ساعت زمان برای اطلاع​رسانی در اختیار است.

وی با اشاره وضعیت جوی هم اینک استان گفت: دمای هوای خوزستان از روز گذشته تا امروز مقداری کاهش پیدا کرده و ماکزیمم دما از 47 درجه تجاوز نکرده است ولی به دلیل تقویت جریانات کاملا جنوبی، انتظار می​رود از فردا (پنج​شنبه) روند افزایش دما و رطوبت را در استان تا آخر هفته جاری پیش رو داشته باشیم.

مدیرکل هواشناسی خوزستان اظهار کرد: همچنین پیش​بینی می​کنیم در هفته آینده مجددا دما در خوزستان به 50 درجه سانتی‌گراد برسد و بعد از ظهرها در برخی نقاط استان نیز وقوع پدیده وزش باد همراه با گرد و غبار محلی دور از انتظار نیست.

بهادری ادامه داد: در شبانه​روز گذشته اهواز با 47 درجه و ایذه با 21 درجه به ترتیب گرم​ترین و خنک​ترین نقاط استان گزارش شدند. بیشینه دمای هوای امروز اهواز نیز به 47 و کمینه دمای صبح فردا به 31 درجه خواهد رسید. از فردا نیز دمای هوای اهواز یک تا 2 درجه سانتیگراد افزایش می​یابد.

ایسنا/

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *